T15 syyskierros puolessa välissä
T07-08Julkaistu: 07.09.2022 22.25

T15 syyskierros puolessa välissä

T15 Ykkösen syyskierros on nyt puolessa välissä ja MaPSn tytöt komeasti piikkipaikalla sarjataulukossa neljällä voitolla ja yhdellä tappiolla. Sarja pelataan kaksinkertaisena ja huomenna torstaina vastaan tulee toistamiseem sarjakakkosena oleva Ilveksen taitava joukkue, jolle viimeksi hävisimme vieraissa niukasti 1–0. Nyt olisi siis näytön paikka kotikentällä. Tervetuloa kannustamaan Taponkedolle klo 19!

Sarja on ollut kokonaisuudessaan tähän asti tiukka ja jokaisesta pisteestä on täytynyt taistella täysillä. Ja sehän on juuri sitä, mitä on toivottu. Treeneissä väännetyt pienpelit ovat tuottaneet tulosta ja oppeja on siirretty kentälle. Pallo liikkuu hyvin ja syötöt kaverille menee perille, ei nyt ehkä aina, mutta parannusta aiempaan selvästi. Hienoa on myös huomata, että onnistumisia tulee nykyään selvästi aiempaa laajemmalla rintamalla ja tämä tietysti antaa pelaajalle rohkeutta ja itsevarmuutta seuraaviinkin otteluihin. Kesä on harmiksi rokottanut meitä pelaajien poisjäänneillä, mutta onneksi tämä ei ole näkynyt kentällä suuresti. Korkeintaan joukkueemme on hitsautunut entisestään yhteenpelaamisessa ja tyttöjen fysiikka vain vahvistuu, kun 80 minuuttia vedetään täysillä. Ehkäpä on myös opittu, että laitetaan se pallo töihin.

kuvassa. Hilja Lahtinen